Jak se daří SETI@home?

O co jde?
Největší kompaktní radioteleskop na světě Arecibo, nalézající se na ostrově Portoriko, (patří ke Spojeným státům) snímá rádiové signály přicházející z vesmíru. Kromě klasického pozorování na tomto teleskopu, současně probíhá projekt SETI, který se věnuje hledaním podezřelých signálů v pozadí kosmického šumu. Toto pozorování nijak nezdržuje ani neomezuje ostatní pozorovací projekty a může tím pádem fungovat vlastně nepřetržitě. Vlnová délka sledovaných signálů se pohybuje okolo 21 centimetrů (záření neutrálního vodíku). Nelehkým úkolem je však zpracování nepřetržitého přílivu údajů. Stejně jako se přístrojový čas na velkých dalekohledech vysoce cení, také se cení práce na velmi výkonných počítačích. Nemůžeme se proto divit, že tento projekt – seriózní hledání projevů mimozemských civilizací, byť ho dnes podporuje i Mezinárodní astronomická unie, je odkázán především na skromné dary sponzorů. Před několika roky se ale v jedné chytré hlavě narodil velice dobrý nápad. Když si nemůžeme pořídit jeden velký počítač, proč nevyužít třeba sto tisíc obyčejných domacích počítačů, které mají dohromady podobný výkon? Lidé z Kalifornské univerzity v Berkeley totiž zjistili, že nejčastěji na osobních počítačích, běží obyčejné šetřiče obrazovek nebo obrazovky svítí nazdařbůh. Nezbylo tedy nic jednoduchšího než naprogramovat speciální šetřič obrazovky, jenž by místo otáčejícího se hrníčku či zmateně pobíhajícího nelušného nápisu, analyzoval radiové signály. Poté stačí rozjet odpovídající reklamní kampaň ve které požádáte lidi připojené k internetu z celého světa, aby si jej nainstalovali a pomohli hledat na svém počítači podezřelé signály zachycené Arecibským teleskopem.

Jak to funguje?
V době, kdy zrovna nejste u svého počítače nebo spíte na klávesnicii, váš šetřič analyzuje kousek záznamu mezihvězdného šumu. Až práci dokončí, odešle na centrální počítač výsledek a vezme si k rozboru nový balíček dat. Úkolem programu SETI@home je všimnout podezřelého signálu a upozornit na něj profesionály.

Co k tomu potřebuji?
Pro připojení k projektu SETI@home potřebujete počítač s operační pamětí (RAM) alespoň 32 MB, 10 MB volného diskového prostoru a připojení na Internet. Nemusíte mít pouze obyčejné PC, ale můžete využít svého milovaného Maca nebo nějakou Unixovou stanici. Na adrese http://setiathome.ssl.berkeley.edu/ si stáhnete šetřič a podle jednoduchých instrukcí ho nainstalujte. Instalaci zvládne i začátečník. Od této chvíle začne počítač analyzovat datový balíček o velikosti zhruba třistatřiceti kilobajtů z teleskopu v Arecibu. Po zanalyzování aktuálního balíčku vás počítač upozorní na potřebu připojení nebo sám balíčky vymění. Pokud objeví podezřelý signál, dá to vědět vám i mateřskému počítači. Co když nejsem připojen k internetu?


Obrazovka šetřiče SETI (MacOS).

Když chcete šetřič provozovat i na jiných (nepřipojených) počítačích a nechce se vám modem neustále přenášet nebo tuto možnost nemáte, lze si pomoci vcelku jednoduchou metodou. Každý šetřič si data a informace o zpracovávaném balíku ukládá na disk do složky (SETI@HOME data), když celý soubor dat spočítá sám upozorní na potřebu odeslání. Proto stačí vždy tento soubor dat nakopírovat na disketu a odnést na počítač připojený na internet. Tam vyměníte soubory za vaše a necháte je zaktualizovat. Nové soubory si pak opět přenesete na svůj počítač a anylyzujete nový balík. Tento způsob úspěšně používám na počítačích typu Macintosh. U PC–ka to bude fungovat obdobně.

Jaký je současný stav?
V současné době (29. 11. 1999 14 h 05 minut 57 sekund – UTC) je do projektu přihlášeno 1 467 321 uživatelů. Ti projektu SETI „obětovali“ 118593,52 let strojového času. Nejvíce spočítaných balíčků mají USA, Česká republika je na třináctém místě. Nejvíce uživatelů používá platformu Pentium – Windows na druhém místě je to Macintosh a na třetím Sun Sparc – Solaris
Na stránkách projektu si také můžete zjistit na kterém místě se nacházíte vy či vaši známí. Já zpracovávám čtrnáctý balíček, můj počítač tomu obětoval 294 hodin 35 minut 25.4 sekund strojového času a zaujímám 402 653 místo.Marek Kolasa