Základem všeho je komunikace

Máme za sebou sto čísel Bílého trpaslíka, zpravodaje, který provází členy Amatérské prohlídky oblohy od jejího počátku. Na začátku to byl složený papír formátu A4 psaný na stroji a jeho výroba se dala přirovnat mnohdy k vytváření uměleckého díla. Práce, při které si člověk nemohl dovolit udělat chybu neboť to znamenalo prakticky začít znovu (smekám před Leošem Ondrou a Jirkou Duškem).
S rozvojem počítačů a jejich dostupností se také logicky přešlo na výrobu v počítači, který umožňuje mnohem větší flexibilitu a možnost změn a oprav bez toho, aby člověk dělal celou práci skoro znovu. Počítače tak umožnily vyrábět tištěný dokument vlastně každému. Z toho důvodu se okolo Trpaslíka vyrojilo (a ještě vyrojí) několik dalších zpravodajů úžeji zaměřených k daným tématům. Některé z nich, jako je například Terminátor vydržely vycházet až do dnešních dní.
Další malou revolucí v komunikaci mezi APO a jejími členy bylo propojení počítačů sítí internet a jejího zdostupnění „širokým masám”. Nejříve to byl Instantní Bílý trpaslík, expresní příloha informující o novinkách astronomického dění. IBT v začátcích přicházel ke čtenářům ve formě elektronické pošty ze které se transformoval na internetovou stránku, která umožňovala na rozdíl od e-mailu spojovat text s obrázky ve funkční grafický celek. Z Instatního Bílého trpaslíka pak vyšly Instantní astronomické noviny – nejnavštěvovanější astronomické stránky česko-slovenského internetu. Ty však již nemají zase tak moc společného s naší organizací, i když oba dva hlavní tahouni IANek – jak se zkráceně Instantním novinám říká, patří mezi nás Apače.
My však také nezahálíme a troufnu si zde tvrdit, že webovské stránky APO jsou nejaktivnějšími stránkami přinášející široké spektrum informací pozorovatelům oblohy.
Vraťme se však k Bílému trpaslíkovi. Dnešní technologie nám umožnuje například ukládat náš zpravodaj do takového univerzálního formátu, který je pak možno číst na jakémkoliv počítači s libovolným operačním sytémem. Takto vytvořený Trpaslík může k uživateli dorazit během několika minut po jeho vydání.
Papírová podoba však zůstane ješte dlouho nepřekonaná. Není nad to vzít si Trpaslíka do autobusu, vlaku nebo na nějaké jiné místo, kde není třeba dostupný počítač. A také všechny přílohy nejdou prostě do počítače nacpat. Proto zastánci papírových tiskovin nebojte se, Trpaslík bude určitě ještě nějaký ten rok vycházet jako papírový.
Nesmíme však zapomenout, že celý rozvoj APO je postaven na práci všech těch, kteří nějakým způsobem přispěli svou radou, pozorováním, článečkem či pomocí a nebylo jich vůbec málo. Za to jim patří velký dík.


Marek Kolasa